Bezpieczeństwo w internecie, inaczej Cyberbezpieczeństwo (z ang. cyber-security) polega na zapewnianiu bezpieczeństwa osób fizycznych i biznesu w obszarze cyberprzestrzeni – przede wszystkim ich zasobów cyfrowych w postaci danych oraz możliwości wykonywania różnych czynności w systemach teleinformatycznych (np. komunikacji, sprzedaży, zakupów, realizacji procesów biznesowych, itp.).
Aktualnie największy nacisk kładzie się na cyberbezpieczeństwo w biznesie i działalności podmiotów publicznych. Równie ważne jednak jest cyberbezpieczeństwo osób fizycznych, czyli takich jak Ty, które skupia się między innymi na ochronie Twojej prywatności. To Twoja świadomość zagrożeń i umiejętność ich minimalizacji jest kluczowa do zapewnienia ochrony swoich danych wrażliwych, finansów, tożsamości czy prywatności, co w dalszej perspektywie zapewni także ochronę podmiotu, w którym pracujesz.
W jaki sposób zabezpieczamy Twoje dane:
1. Połączenie z naszym sklepem jest szyfrowane i zabezpieczone protokołem SSL i HTTPS
2. System płatności obsługuje wiodąca, znana Firma PayU, również płatność jest szyfrowana, zabezpieczona kluczami i kodem MD5
3. Do ochrony powierzonych nam danych stosujemy mocne hasła, klucze sesyjne, połączenia szyfrowane i zabezpieczone protokołami.
Możesz sam zwiększyć swoje bezpieczeństwo cybernetyczne, stosując się do kilku nietrudnych zasad. Nie ma złotego środka i nigdy nie będziesz bezpieczny w 100% jeżeli korzystasz z jakiego kolwiek elementu działającego w cyberprzestrzeni. Możesz jednak to ryzyko cyberataku na twoją prywatność, dane czy finanse zminimalizować do minimum.
Co mogę zrobić, abym był bezpieczny w internecie?
1. Stosuj zaporę systemową w komputerze Fire Wall oraz program antywirusowy
2. Nigdy nie podawaj nikomu haseł, nr karty kredytowej, czy debetowej
3. Nie klikaj w linki, które pochodzą od osób, których nie znasz
4. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail i nie pobieraj plików nieznanego pochodzenia
5. Zawsze po zakończeniu zajęć na komputerze, wylogowywuj się z programów i aplikacji, z których już w danym momencie nie korzystasz, nie zostawiaj otwartych sesji.
6. Pamiętaj, że Bank, ani żadna instytucja Państwowa, tym bardziej Firma nie poprosi Cię mailowo ani telefoniczne o dane do banku i ujawniania zabezpieczeń, które Cię chronią i nigdy ich nie podawaj.
7. Nigdy nie instaluj programów za namową telefoniczną osób, których nie znasz, choćby oferty były kuszące. Programy typu Any Desk służą do obsługi zdalnej pulpitu i Twoje dane mogą zostać wykradzione.
8. W przypadku kiedy to nie Ty dokonasz zakupu w naszym sklepie, lub zobaczysz coś podejrzanego na swoim koncie niezwłocznie to zgłoś do Nas.